AZWA ondertekend: Samen voor toegankelijke en betaalbare zorg voor iedereen

CZ vindt het belangrijk dat iedereen kan rekenen op zorg en ondersteuning wanneer dat nodig is, zonder lange wachttijden en extra zorgen. Dirk Jan van den Berg, voorzitter Zorgverzekeraars Nederland, heeft namens alle zorgverzekeraars het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) ondertekend. Een goede stap voor de verbetering van de toegankelijkheid en betaalbaarheid van zorg.

Groepsfoto

Joep de Groot: “Het is goed dat dit akkoord er is want er ligt een grote opgave om zorg toegankelijk te houden. De waarde zit niet in het sluiten maar in het echt realiseren van de gemaakte afspraken. Ik ben blij met de afspraken over de ggz en de huisartsenzorg want die gaan patiënten en professionals helpen. Met snellere toegang en minder administratieve lasten.”

Afspraken in het AZWA

In het AZWA hebben we onder meer de volgende afspraken gemaakt:

  • Verzekerden krijgen meer inzicht in wachtlijsten
  • Er komt meer aandacht voor zorg die aansluit bij zorg die past bij het leven van mensen, en worden niet langer geconfronteerd met behandelingen die voor hen weinig waarde toevoegen.
  • Verzekerden met mentale klachten gaan sneller en op de juiste plek geholpen worden, zonder dat uitsluiting op basis van zogeheten exclusiecriteria – voorwaarden waardoor een cliënt niet in aanmerking komt voor behandeling bij een specifieke GGZ-instelling – plaatsvindt.
  • Door de samenwerking met gemeenten en welzijnsorganisaties wordt voortaan breder naar oplossingen voor initiële zorgvragen gekeken.

Dit doen wij voor onze verzekerden:

  • Wachtlijstbemiddeling: Ons zorgteam helpt dagelijks verzekerden die ons bellen om sneller de benodigde zorg te krijgen. Dit gaan we, dankzij AZWA, intensiveren door proactief contact op te nemen met verzekerden die dat willen en hen helpen te bemiddelen naar benodigde zorg of ondersteuning.
  • Mentale Gezondheidsnetwerken: We werken samen met huisartsen, het sociaal domein en de ggz, voor snelle hulp voor mensen met psychische klachten. De eerste netwerken zijn gestart in Brabant en Zuid-Limburg. Met het AZWA werken we toe naar een landelijke dekking.
  • Regionale huisartsenpraktijk van de toekomst: We ondersteunen initiatieven als Pluspraktijken en Kerngezond, waar huisartsen, welzijnsorganisaties, schuldhulpverlening en andere partners samen een hecht netwerk vormen. Voortaan geven we daarbij extra aandacht aan sociale innovaties vanuit de leefwereld van mensen zoals bij Pluswijken.

Met deze nieuwe afspraken in het AZWA willen we samen zorgen voor toekomstbestendige zorg die gelijkwaardiger en slimmer is ingericht zodat middelen en mensen zo goed mogelijk worden ingezet. Op die manier maken we onze zorg samen sterker voor nu én later. Zodat deze aansluit voor wat voor verzekerden, in hun leven, belangrijk is.

Meer lezen over deze initiatieven?